Karamelės papuošimai

Gaminame „gintarines“ papuošimo detalesKaramelės gaminiai būna įvairūs ir labai skirtingos konsistencijos – nuo skystų padažų, kreminių pertepimų, iki kietoko griliažo ir tvirtų saldainių. Čia noriu papasakoti apie būdą paruošti karamelinius papuošimus, kurie išlaiko formą ir yra tinkami tortams puošti.

Būtent tokiais gaminiais susidomėjau nusprendusi pagaminti tortą – laivą su gintarinėmis burėmis. Nors ir nebuvo jokios konkrečios priežasties, kodėl burės turėtų būti gintarinės, tačiau man taip norėjosi: įsivaizdavau, kad tai turėtų be galo gražiai atrodyti. Žinoma, jei reikia bet kokių burių, jas kur kas paprasčiau būtų galima pagaminti iš cukrinės gėlių masės (o ir formas galima būtų išgauti sudėtingesnes), tačiau norėjau būtinai peršviečiamų – o kartu, žinoma, traukė išbandyti kažką naujo, tebūnie ir sudėtingesnio.

Išmėginau keletą karamelės ruošimo variantų, ir priėjau išvadą, kad šiam reikalui ruošiant karamelę, dalį cukraus nepalyginamai geriau pakeisti gliukozės milteliais (jų galima įsigyti ir prekybos centrų cukraus skyriuose, ir vaistinėse). Chemikai teigia, kad gliukozės ir cukraus molekulinė struktūra virimo metu labai skiriasi: gliukozės kur kas labiau „susiriša“, taigi gaminys gaunasi nepalyginamai tąsesnis. Tuo įsitikinau ir aš – karamelės saldainį, virtą su gliukoze, galima ne tik įvairiai formuoti, bet ir ištąsyti ilgais, plonyčiais siūlais – jie netrūkinėja, o atvėsę puikiai laiko formą.
Žemiau pateikiu receptą, kurį po visų eksperimentų pavadinau „garantuotu“. Pagal šį receptą galima ruošti įvairias dekoracijas, kurias vėliau bus galima ir išdėlioti ant torto paviršiaus, ir net įstatyti į tortą.

Taigi, reikės : • 150 g cukraus pudros
 • 25 g gliukozės miltelių
 • 150 ml vandens
 • Kepimo popieriaus lakštų ar silikoninių formų

Supilam visus ingredientus į nerūdyjančio plieno puodą (idealiai tiktų puodas dvigubu dugnu). Kaitinant ištirpdom cukrų ir gliukozę vandenyje, paverdam, kol taps šviesiai geltonos spalvos (turi pasiekti maždaug 170° temperatūrą).

Nukeliam puodą nuo ugnies ir paliekam 3-5 min. pastovėti (karamelė šiuo metu dar kiek patamsės).

Šaukštu ar metalinės mentelės pagalba paskleidžiam karamelės sluoksnį ant džiūvimo paviršiaus, suteikiant norimą formą. Tai gali būti:

 • Kepimo popierius.
  • Ant jo galima iš anksto nusipiešti norimą būsimos detalės formą, ir vėliau kitoje popieriaus pusėje stilizuotai lieti karamelę.
  • Karamelę galima išlieti ant kepimo popieriaus vientisu sluoksniu, o sustingus sudaužyti į daugybę mažų gabalėlių. Tokia mozaika labai gražiai papuoš tortų paviršių, taip pat itin tiks užbarstyti ant padažais užlietų desertų.
 • Aliejumi pateptas metalas. Ypač gražiai žiūrėsis grotelėmis paskleista karamelė, džiovinta ant aliejuoto samčio išorinės pusės – sukietėjusi ji laikys gražią išgaubtą formą.
 • Silikoninis kepimo lakštas ar silikoninės formelės (šių dugne pasleidus karamelę, ji įgaus silikoninių formelių suteiktą formą).

Jau minėjau, kokią temperatūrą karamelė pasiekia virdama. Turėkite tai omenyje, su ja dirbdami; taip pat nepamirškite, jog ji klampi ir sunkiai pašalinama nuo odos. Dirbant būtinas dėmesys ir atsargumas.

Dirbti reikia greitai, nes karamelė netruks pradėti stingti.

Leiskite karamelei visiškai atvėsti, ir tik tada nuimkite kepimo popierių ar pašalinkite nuo kito naudoto paviršiaus. Nuimti reikia labai atsargiai.

Į puodą, kuriame virėte karamelę, įlašinkite indų ploviklio ir pripilkite karšto vandens. Leiskite pastovėti, kad ištirptų karamelės likučiai – puodą liks tik praskalauti.Jei papuošimų neplanuojate tuojau pat naudoti, laikykite juos hermetiškame metaliniame indelyje.